فایل تحقیق : سمینار ارشد رشته شیمی: طراحی و شبیه سازی مخلوط کن های استاتیکی و تدوین الگوریتم به کارگیری آن ها در مبدل های حرارتی

با عنوان : طراحی و شبیه سازی مخلوط کن های استاتیکی و تدوین الگوریتم به کارگیری آن ها در مبدل های حرارتی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی شیمی

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

عنوان:

طراحی و شبیه سازی مخلوط کن های استاتیکی و تدوین الگوریتم به کارگیری آنها در مبدل های حرارتی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

مبدل های پوسته لوله ای پرکاربرد ترین نوع مبدل ها در صنایع می باشند. این مبدل ها اگرچه دارای معایب و اشکالاتی هستند اما به دلیل مزایایی که فراهم می کنند همچنان در بسیاری از شرایط انتخاب اول می باشند. لذا با در نظر داشتن وسعت کاربرد این مبدل ها محققین کوشش های فراوانی در جهت توسعه کارایی آنها انجام داده اند. در این ارتباط از حدود دهه 60 میلادی تاکنون مطالعات و تحقیقات فراوانی به مقصود یافتن تکنیک هایی برای بالا بردن راندمان حرارتی و برطرف کردن مشکلاتی نظیر جرم گرفتگی و… انجام شده می باشد.

در این پژوهش برای بالا بردن راندمان حرارتی درون لوله های مبدل از نصب مخلوط کن های استاتیکی بهره گرفته ایم و با جمع آوری معادلات عملکرد حرارتی و هیدرولیکی بعضی از محققین و مقایسه آنها با نتایج تجربی، ارتباط ارائه شده توسط Ishikawa-Kamiya توصیه می گردد. همچنین شبیه سازی مخلوط کن های استاتیکی به وسیله محاسبات دینامیکی سیالات در مورد افت فشار، تطابق خوبی را با نتایج معادله مذکور نشان داد. در ادامه با معرفی الگوریتم طراحی سریع مبدل های پوسته لوله ای، تاثیر به کار گیری این وسایل در لوله های مبدل مورد مطالعه قرار گرفت و ملاحظه گردید که در رژیم جریان آرام، هزینه ساخت مبدل در افت فشارهای پایین بیشتر می باشد.

فصل اول: معرفی مخلوط کن های استاتیکی

مقدمه:

عملیات اختلاط در اکثر فرایندهای شیمیایی مانند اولین و مهمترین بخش های فرایند می باشد. در طول سالیان گذشته همواره تانک های اختلاط وظیفه ایجاد مخلوط کن های مورد نظر را در فرایندهای پیوسته و ناپیوسته به عهده داشتند. اما در طی 35 سال گذشته فن آوری بهره گیری از همزن های ساکن در فرایندهای صنایع شیمیایی به تکامل رسیده می باشد. این نوع همزن ها علاوه بر اختلاط، سبب افزایش انتقال جرم و حرارت گشته و در بسیاری از مبدل ها به مقصود افزایش راندمان حرارتی نصب می گردند. این تجهیزات به علت هزینه پایین، نگهداری آسان و اشغال فضای کم در واحد طرفداران زیادی به دست آوردند.

همزن های ساکن به سرعت در صنایع شیمیایی، صنایع غذایی، صنایع معدنی، رنگ و رزین، پالایشگاه و پتروشیمی، صنایع دارویی پلاستیک و پلیمر کاغذ و صنایع سلولزی و همچنین صنایع آب و تصفیه فاضلاب جای خود را باز کردند. همزن های ساکن برای مخلوط کردن مایعات قابل امتزاج در جریان های آرام، گذرا و آشفته بهره گیری می شوند. همچنین در جریان های آرام و آشفته باعث همگن شدن مخلوط و نیز به عنوان راکتورهای لوله ای و نیز برای ایجاد پراکندگی یکنواخت در جریان فازهای غیرقابل امتزاج و همچنین برای افزایش انتقال جرم و انتقال حرارت به کار می طریقه. مانند کاربردهای دیگر این همزن ها ایجاد اختلاط برای جامدات خالص در جامدات و مایعات و اختلاط گازها در مایعات می باشند.

می توان یک لوله خالی (لوله باز) را به عنوان یک همزن ساکن در نظر گرفت که دو جریان مختلف با عبور در طول لوله آن به اختلاط می رسند. البته اثرات این اختلاط به خصوص در جریان آرام بسیار کم می باشد. حال در نظر بگیرید اگر در طول مسیر حرکت سیالات درون لوله موانعی ایجاد گردد که باعث حرکت دو جریان در جهات مختلف باشد به طوری که جریانات متفاوت اجبارا از درون یکدیگر عبور کنند حاصل یک مخلوط خواهد بود که میزان اثرات اختلاط از قبیل همگن بودن مخلوط انتقال جرم و حرارت و… به نوع و طراحی موانع موجود در مسیر بستگی خواهد داشت.

مکانیسم اختلاط در مخلوط کن های استاتیکی

مخلوط کن استاتیکی عبارت می باشد از لوله ای قطور که درون آن موانع ثابت قرار داده شده می باشد. پمپ کردن مواد اولیه به درون چنین سیستمی باعث می گردد مواد اولیه در اثر برخورد با موانع ثابت و ایجاد تلاطم در یکدیگر مخلوط شوند به نحوی که در خروجی لوله مخلوط یکنواختی به دست آید. شبیه سازی چگونگی اختلاط مواد اولیه بسیار پیچیده هستند و با در نظر داشتن وجود متغیرهای گوناگون مدل کردن آن به راحتی امکان پذیر نمی باشد. آن چیز که در چنین سیستمی اهمیت دارد خروج مواد از انتهای لوله به صورت یکنواخت می باشد. لذا با در نظر داشتن نمونه خاص مواد اولیه ورودی و شرایظ خروجی از ساختار خاصی بهره گیری می گردد.

پارامترهای اساسی که در تعیین ساختار مناسب سیستم تختلاط استاتیکی معمولا مورد بهره گیری قرار می گیرند عبارتند از: طول لوله قطر لوله، چگونگی نصب موانع و اجزای استاتیکی درون لوله، جنس موانع و اجزا، قدرت پمپ و کیفیت مطلوب و یکنواخت در خروجی مخلوط کننده استاتیکی.

با در نظر گرفتن پارامترهای فوق و بهره گیری از روش حدس و خطا ساختاری که با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و کیفیت محصول در هم شده خروجی بهترین حالت می باشد انتخاب می گردد.

تعداد صفحه : 106

قیمت : شش هزار تومان

 

***

—-

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پشتیبانی سایت :        ———-        [email protected]